Jak już pewnie zauważyliście, w naszej ofercie nie brakuje wielu różnych rodzajów makowców – znajdziecie tu świąteczną roladę, świąteczny makowiec z blachy, makowiec z serem i piernikowym crunchem, a także makowiec z serem w wersji specjalnej dla wegan oraz osób na diecie bezglutenowej. Co jest takiego w tym cieście, że podbił (nie tylko) nasze serca?
Tradycja świątecznego makowca
Makowiec to ciasto, które od lat trafia na wigilijne stoły. Jest wiele teorii na to, dlaczego i początków tego zwyczaju można szukać w religii, choć nie do końca jest pewne której. Już w tradycjach słowiańskich bowiem mak uważany był za substancję, która pozwalała przekroczyć granicę między życiem, a śmiercią. Powodem tego może być fakt, że mak zawiera narkotyczne alkaloidy z grupy morfinianów, które mogły przyczyniać się do duchowych doznań związanych z jego spożywaniem (Bez obaw! Mowa tu głównie o maku lekarskim. Używany współcześnie w cukiernictwie mak niebieski oraz mak biały mają ich śladowe ilości i nie wpływają w żaden szkodliwy sposób na nasze zdrowie! 🙂 ) Natomiast w chrześcijańskich legendach mówi się o tym, że maki wyrosły z miejsca na które upadła krew Chrystusa po ukrzyżowaniu.
W kuchni polskiej makowce znane są już od wieków i wzmianki o nim można znaleźć w źródłach historycznych. Jan III Sobieski w ramach prezentu dla jego ukochanej żony Marysieńki otrzymał od królewskiego piekarza makowiec z jej podobizną. Ponoć król tak się nim zachwycił, że obdarował piekarza znaczną sumą pieniędzy. Ten z kolei za otrzymaną zapłatę wykupił u różnych gospodyń ich makowce i rozdał je biednym. Natomiast Stanisław August Poniatowski otrzymał kiedyś makowca o długości 4 metrów!
Jaki powinien być świąteczny makowiec?
Mak stanowi symbol dobrobytu, dlatego dawniej na co dzień gościł on tylko na stołach zamożniejszych. W biedniejszych domach pojawiał się tylko na szczególne okazje i tak właśnie tradycją stało się wypiekanie makowca na Święta Bożego Narodzenia. Makowiec oprócz oczywiście maku, zawiera zwykle duże ilości suszonych owoców, orzechów, ale także miodu, co czyni go ciastem niezwykle bogatym i sycącym. W niektórych makowcach można znaleźć również jabłka lub kwaśną konfiturę, które mają za zadanie przełamać jego smak.
Makowce mogą występować w różnych wersjach – jako wypiekany na blasze placek z makiem, jako rolada, tarta, często też jako połączenie z sernikiem czy ciastem biszkoptowym. Możliwości jest wiele, dlatego na pewno każdy znajdzie taki, który przypadnie mu do gustu. Sprawdźcie koniecznie naszą ofertę, by znaleźć makowiec odpowiedni dla Was!
Od lat tworzymy słodkości dopasowane do każdego. Zajmujemy się dostawą pysznych tortów i ciast na terenie całego kraju pod wskazany adres. Dowiedz się od nas więcej na temat wypieków oraz zamówień tortów przez Internet.
Zostaw komentarz