Rogale Świętomarcińskie (lub jak nazywają je niektórzy: Rogale Marcińskie) to tradycyjny poznański wypiek, który co roku pojawia się w cukierniach w okolicach dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogal z półfrancuskiego ciasta z farszem z białego maku i bakalii, choć przygotowywany jest głównie w Wielkopolsce, znany jest w całym kraju. Nie ma się jednak czemu dziwić – Rogal Świętomarciński jest nie tylko pyszny, ale też wiąże się z nim piękna legenda, która udowadnia, że może być on symbolem niesienia pomocy innym.
Legendarny Święty
Wspomniana legenda wiąże się ze Świętym Marcinem – rzymskim żołnierzem oraz patronem głównej ulicy reprezentacyjnej w Poznaniu. Podróżując z wojskiem w okolicy Amiens ujrzał on zmarzniętego i bezdomnego żebraka, któremu ofiarował swój płaszcz oraz pieniądze. Historia o tym geście, który uratował narażonego na śmierć nieszczęśnika, była opowiadana co roku podczas odpustu parafialnego w poznańskim kościele pod wezwaniem św. Marcina. Hojny Święty miał stanowić wzór dla mieszkańców miasta i zainspirować ich do pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Szczęśliwa podkowa
W XIX wieku historię o św. Marcinie i jego dobrym sercu usłyszał piekarz Walenty, który również zapragnął nieść pomoc innym. Pomysł na działania przyniósł mu sen, w którym Święty uśmiecha się do niego, a następnie odjeżdża na swoim rumaku, po którym pozostaje leżąca w śniegu podkowa. Właśnie ta podkowa stała się wzorem dla kształtu ciastek z bogatym, makowym nadzieniem, które zaczęto nazywać rogalami. Słodkości te Walenty rozdawał ubogim, ratując ich od głodu. Wkrótce inni piekarze i cukiernicy również rozpoczęli wyrabianie tych smakołyków, które od tamtej pory stały się dostępne odpłatnie dla osób zamożnych i za darmo dla biednych.

Historia prawdziwa
Legendy mają to do siebie, że w bajkowy sposób objaśniają historię i inspirują ludzi do szlachetnych działań. Prawda bywa bardziej banalna, jednak ona również jest warta poznania. Tradycyjna receptura na Rogale Świętomarcińskie powstała tak naprawdę z inicjatywy cukiernika Józefa Melzera. Nie przyśnił mu się co prawda legendarny Święty, jednak jego rogale również były rozdawane najbardziej potrzebującym po mszy odpustowej 11 listopada w Poznaniu. Z czasem coraz więcej cukierni zaczęło wypiekać ten przysmak, jednak nadal wymagany jest specjalny certyfikat świadczący o oryginalności i tradycyjnej recepturze wypieku.
Rogal Marciński tradycyjnie na 11 listopada
Rogale Świętomarcińskie w niektórych miejscach w Wielkopolsce sprzedawane są przez cały rok, jednak wyjątkową popularnością cieszą się zwłaszcza 11 listopada, gdy w Poznaniu odbywa się jarmark oraz parada z okazji imienin ulicy Święty Marcin. Dzień ten jest wyjątkowy zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów przybywających właśnie na tę okazję. Rogale Świętomarcińskie oraz ich wyjątkowa historia znane są nie tylko w Polsce – zamawiają je ludzie z całego świata, aby móc delektować się ich bogatym smakiem. Właśnie dlatego umożliwiamy Wam zamawianie Rogala Świętomarcińskiego online. Możecie zamówić rogale dla siebie lub zrobić komuś słodką niespodziankę – możecie obdarować nimi rodzinę, przyjaciół, współpracowników czy kontrahentów (dla zamówień firmowych przygotowaliśmy specjalną ofertę!) Taki pyszny rogal z pewnością doskonale smakować będzie podczas przerwy na kawę, zarówno w biurze jak i w domu!


Od lat tworzymy słodkości dopasowane do każdego. Zajmujemy się dostawą pysznych tortów i ciast na terenie całego kraju pod wskazany adres. Dowiedz się od nas więcej na temat wypieków oraz zamówień tortów przez Internet.
Zostaw komentarz