W tym roku, 21 listopada, obchodzimy 49. rocznicę World Hello Day – ustanowionego w USA dnia, mającego na celu podkreślenie istoty relacji międzyludzkich w utrzymaniu pokoju na świecie. Historia tego dnia sięga 1973 roku i swój początek wiąże z przykrym wydarzeniem – święto to miało być odpowiedzią na Wojnę Jom Kipur – polityczny konflikt między Izrealem, a Egiptem i Syrią. Prekursorem Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień byli amerykanie – Brian i Michael McCormack. Bracia McCormack wysłali 1360 listów w siedmiu językach do przywódców krajów z całego świata, by zaprosić ich do udziału i przekonać ich, do wykorzystywania mocy słów, zanim przejdą do użycia siły. Pierwszego roku akcją zainteresowało się 15 państw. Od tamtego czasu do World Hello Day przyłączyło się 180 państw, w tym także Polska. Do dziś dzień ten jest istotnym narzędziem w nawiązaniu dialogu na temat pokoju na świecie.
Jak świętować dzień życzliwości?
Zasady celebracji tego dnia są banalnie proste – każdy, kto chce wziąć w nim udział, ma za zadanie życzliwie pozdrowić przynajmniej 10 osób. Tymi osobami mogą być zarówno bliscy jak rodzina i przyjaciele, troszkę dalsi – listonosz, nauczyciel czy pani z warzywniaka, jak i zupełnie obcy ludzie mijani na ulicy. Jeśli chcecie iść o krok dalej, do pozdrowień, w geście życzliwości możecie dorzucić mały, słodki upominek, np. w postaci babeczek. Możecie też wykorzystać ten moment, na zacieśnienie więzów i zaprosić pozdrawianą osobę na kawę i kawałek pysznego ciasta. A jeśli chcecie takie słodkie pozdrowienia jeszcze bardziej spersonalizować, to świetnym pomysłem będzie wysłanie tortu ze zdjęciem. Bez względu na to, którą formę życzliwości wybierzecie, ważne jest by była ona z uśmiechem i od serca!
Pozdrowienia dla każdego
Nie jest tajemnicą, że niektóre grupy mają swoje specjalne rodzaje pozdrowień. Czasami jest to konkretny gest, czasami odpowiedni zwrot. Kierowcy tramwajów i autobusów mijając się ze znajomym z tej samej zajezdni, podnoszą pozdrawiająco rękę (gest ten oprócz przywitania ma być także swego rodzaju życzeniem bezpiecznej drogi). Motocykliści pozdrawiają się różnie, w zależności od sprzętu jakim jeżdżą – czasami jest to uniesienie dłoni znad lewej części kierownicy, kiedy indziej są to tylko oderwane od kierownicy dwa palce ułożone w literę “v” czy uniesienie czterech palcy znad sprzęgła, a niektórzy pozdrawiają się gestem “pistoleciku”. Żeglarze pozdrawiają się okrzykiem “Ahoj!”, harcerze “Czuwaj!” (co ma przypominać o stałej gotowości do czynu), a myśliwi “Darzbór!” (co oznacza “niech bór cię obdarza i przynosi dary”). Wiele grup społecznych, zawodowych, religijnych czy hobbistycznych ma swoje zwyczaje jeśli o pozdrowienia chodzi. Jeśli chcecie podzielić się jakimiś, które dotyczą Was, koniecznie napiszcie w komentarzach w jaki sposób przekazujecie gest życzliwości innym!
Od lat tworzymy słodkości dopasowane do każdego. Zajmujemy się dostawą pysznych tortów i ciast na terenie całego kraju pod wskazany adres. Dowiedz się od nas więcej na temat wypieków oraz zamówień tortów przez Internet.
Zostaw komentarz