Kolorowe ciasta to nie tylko idealna propozycja na urodziny dziecka, ale także świetna alternatywa dla klasycznych wypieków, serwowanych podczas wesel i garden party. Aby uzyskać intensywne kolory, które nie występują naturalnie w przyrodzie, wykorzystuje się barwniki w proszku. Wbrew pozorom — ich forma nie wpływa na smak kremu czy masy, a uzyskany kolor jest ogromną inspiracją dla zawodowych i domowych cukierników.
Do czego służą barwniki spożywcze?
Barwniki spożywcze to grupa substancji, które ma na celu nadać produktom określonej barwy. Producenci dodają je często, aby uatrakcyjnić bezbarwne jedzenie lub aby zintensyfikować ich naturalny kolor. Oczywiście na rynku spotkać można zarówno barwniki sztuczne – tj. żółcień pomarańczową i chinolinową, karmiozynę, czerwień Allura – jak i naturalne barwniki spożywcze, które są znacznie bezpieczniejsze i mniej alergizujące.
Barwniki do ciast zwykle stosuje się do dekorowania lukru – zwłaszcza lukru plastycznego – jak i do ozdabiania kremów i ciast. Równie chętnie wykorzystuje się je do dekorowania pierniczków, kruchych ciasteczek, a także tworzenia wielokolorowych kremów, którymi ozdabia się waniliowe lub czekoladowe babeczki.
Jak używać barwniki spożywcze?
Na rynku dostępne są barwniki w różnej formie. Najpopularniejsze są żelowe barwniki spożywcze do kremów, a także barwniki w formie proszku, płynu lub spray ‘u. Bez względu na to, jaką formę wybierzesz – pamiętaj, aby:
- Zaczynać od podania niewielkiej ilości barwnika. Kolory z czasem ciemnieją, dlatego nierzadko wystarczy kilka kropel, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Barwnik podawać możesz przy pomocy drobnej szpatułki lub łyżeczki.
- Używać barwnika zgodnie z przeznaczeniem i informacjami, zawartymi na opakowaniu.
- Mieszać masę z barwnikiem w sposób dokładny – np. przy pomocy blendera, który pozwoli zintensyfikować kolor.
- Używać jednorazowych rękawiczek.
- Przechowywać otworzone barwniki w szczelnych pojemnikach – z dala od dzieci i zwierząt.
Czy barwniki spożywcze są zdrowe?
Barwniki nie mają żadnych wartości odżywczych, trudno więc mówić o ich prozdrowotnych właściwościach. Substancje te nie wpływają na smak, ilość kalorii czy formę wypieku. Ich jednym zadaniem jest zmieniać kolorystykę przygotowywanego dania.
Uwaga! O ile najbezpieczniejsze są naturalne i roślinne barwniki spożywcze, o tyle na rynku stosuje się także składniki alergizujące, które mogą wywołać negatywną reakcję ze strony np. układu pokarmowego.
Czym zastąpić barwniki spożywcze?
Oprócz gotowych barwników, które znajdziesz na sklepowych półkach, sięgnąć możesz po… produkty, które masz w kuchni lub spiżarni. Barwniki w proszku dzieci mogą przygotowywać podczas kuchennej zabawy z rodzicami. Doskonale w tej roli sprawdzi się np.:
- Czarna herbata, która nada kolor brązowy,
- Kurkuma, która nada żółtego koloru,
- Herbata z hibiskusa, która zabarwi na fioletowo,
- Kakao, które nada kolor ciemno-brązowy,
- Szpinak, który delikatnie barwi na zielono,
- Burak, który odbarwia na czerwono,
- Czerwona kapusta, barwiąca na fioletowo.
Sok z poszczególnych warzyw rozpuścić możesz z cukrem, tworząc tym samym kolorowy, ozdobny lukier.
Jakich barwników spożywczych unikać?
Sztuczne barwniki, które mają uatrakcyjnić głównie produkty wysokoprzetworzone, mogą wywołać wiele reakcji okołoalergicznych. Wśród tych najczęściej krytykowanych, są:
- E102 – tartrazyna – sztuczny, pomarańczowy barwnik, który może wywołać duszności i pokrzywkę,
- E104 – żółcień chinolinowa – może wywoływać nadpobudliwość i reakcje alergiczne,
- E110 – żółcień pomarańczowa – może wywołać obrzęk naczynioruchowy i świąd,
- E124 – czerwień koszelinowa – alergen pokarmowy i wziewny,
- E129 – czerwień allura – może zmieniać skład mikroflory jelitowej.
Znajdź nas na facebooku
Od lat tworzymy słodkości dopasowane do każdego. Zajmujemy się dostawą pysznych tortów i ciast na terenie całego kraju pod wskazany adres. Dowiedz się od nas więcej na temat wypieków oraz zamówień tortów przez Internet.
Zostaw komentarz