Rogale świętomarcińskie to symbol dobroci, którą wykazał się Święty Marcin, pomagający zziębniętemu biedakowi. Pomimo upływu lat i pojawienia się nowych legend, jedno pozostało niewzruszone – smak i receptura wypieku. To właśnie ten unikalny przepis sprawia, że wielu miłośników słodkości wyczekuje na listopad przez cały rok. Zatem, kiedy jeść rogale świętomarcińskie, aby poprawnie celebrować to słynne, polskie święto?
Z czego składa się rogal świętomarciński?
Rogal świętomarciński to ciasto półfrancuskie, które w swoim wnętrzu kryje bogate wypełnienie. Składa się ono z białego maku, orzechów, skórki pomarańczowej oraz innych dodatków, które nadają mu charakterystycznego smaku. Całość często posypana jest cukrem pudrem lub polewana lukrem, dodając w ten sposób słodkiego wykończenia.
Skąd pochodzi zwyczaj jedzenia rogali świętomarcińskich?
Tradycja jedzenia rogali świętomarcińskich jest ściśle związana z Poznaniem i obchodami Dnia Świętego Marcina. Ten przypada na 11 listopada.
Data ta związana jest z legendą, która głosi, że pewien piekarz miał sen, w którym św. Marcin, siedzący na białym koniu, podzielił się swoim płaszczem z żebrakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia piekarz stworzył ciastko w kształcie półksiężyca, symbolizującego skrawek płaszcza świętego (lub podkowy białego rumaka). Inni z kolei twierdzą, że zdarzenie to było rzeczywistością, a Święty Marcin naprawdę wykazał się ogromnym miłosierdziem. Legenda co prawda przeszła od tego czasu wiele transformacji, ale sama tradycja zapisała się na stałe w naszym kalendarzu.
Kiedy je się rogale świętomarcińskie?
Tradycyjnie rogale świętomarcińskie są wypiekane i jedzone w okolicach 11 listopada. W tym czasie w Poznaniu odbywają się liczne imprezy, jarmarki i festyny, a rogale są nieodłącznym, słodkim elementem wszystkich obchodów. Jednakże w ostatnich latach, na skutek rosnącej popularności, wiele cukierni zaczęło oferować je przez cały rok. Dzięki temu każdy, kto ma ochotę na odrobinę tradycji i wyjątkowego smaku, może cieszyć się makowym rogalem.
W E-Torty dbamy o to, by rogale świętomarcińskie były wypiekane zgodnie z tradycją, zachowując autentyczny smak i kształt. Gwarancją ich lokalnego charakteru jest także fakt, że rogal otrzymał miano Chronionego Oznaczeniem Geograficznym Unii Europejskiej. W końcu nie każdy rogal może być świętomarciński!
Od lat tworzymy słodkości dopasowane do każdego. Zajmujemy się dostawą pysznych tortów i ciast na terenie całego kraju pod wskazany adres. Dowiedz się od nas więcej na temat wypieków oraz zamówień tortów przez Internet.
Zostaw komentarz